مديريت انرژی

زماني که لامپ‌های رشته‌ای شما میسوزند، فرصت خوبی است که استفاده از لامپ‌های LED را در نظر بگيريد. احتمالاً تا حالا از عمر بسيار طولانی لامپ‌های LED و اينکه بسيار مقرون به صرفه هستند خبردار شده‌ايد. همچنين احتمالاً ميدانيد که قيمت اين لامپ‌ها ممکن است تا پنج برابر قيمت لامپ‌های رشته‌ای باشد.

با وجود هزينه‌ي بيشتر، اکنون زمان مناسبی برای تعويض لامپ‌های رشته‌ای با لامپ‌های LED است. اين لامپ‌ها در طول سال‌های اخير پيشرفت زيادی داشته‌اند و در نهايت، آن نور گرمی که لامپ‌های رشته‌ای با تابيدن آن به مدت ده‌ها سال باعث آسايش ما میشدند را می توانند توليد کنند.

در حال حاضر تعدد گونه‌هاي لامپ‌های LED از هر زمانی بيشتر شده است و انتخاب يک لامپ LED ، کاملاً با خريد لامپ‌های رشته‌ای تفاوت دارد.  قبل از رفتن به فروشگاه، در مورد چيزهایی که برای انتخاب لامپ LEDمناسب بايد بدانيد اطلاعات کسب کنيد.

 خريد لامپ LED

 هر چه در مورد لامپ‌های رشته‌ای ميدانيد را فراموش کنيد،دانستن در مورد وات هنگام خريد لامپ‌های LED فايده‌ای ندارد.  هنگام خريد لامپ احتمالاً عادت کرده‌ايد که وات لامپ را بعنوان مقياسي براي روشنايي آن در نظر داشته باشيد. با اين حال، ميزان روشنايي لامپ‌هاي LED کمي متفاوت‌تر مشخص مي‌شود. برخلاف باور رايج، وات نشانه‌ي ميزان روشنايي نيست، بلکه نشان‌دهنده ميزان انرژي مصرفي لامپ است. براي لامپ‌هاي رشته‌اي، ارتباطي پذيرفته‌شده بين وات مصرفي و ميزان روشنايي لامپ وجود دارد، اما در مورد لامپ‌هاي LED ، وات لامپ پيش‌بيني کننده خوبي از ميزان روشنايي آن نخواهد بود. برای مثال يک لامپ LED با روشنایی مشابه با يک لامپ رشته‌ای60واتي، تنها 8 تا 12 وات انرژی مصرف می کند.

اما زحمت انجام محاسبات را به خود ندهيد،روشي ثابت براي تبديل وات لامپ‌هاي رشته‌اي به وات لامپ‌هاي LED وجود ندارد. در عوض، واحد اندازه‌گيري ديگري به نام لومن بايد مورد استفاده قرار بگيرد.لومن واحد اندازه‌گيري روشنايي يک لامپ است و هنگام خريد لامپ‌هاي LED بايد به دنبال اين عدد باشيد. در اين قسمت جدولي آورده شده است که تبديل وات به لومن براي لامپ‌هاي رشته‌اي و LED را نشان مي‌دهد:

 01

همان طور که در جدول فوق مشاهده مي‌کنيد، لامپ‌هاي رشته‌اي مي‌توانند براي ايجاد يک روشنايي خاص، تا 5 برابر لامپ‌هاي LED انرژي مصرف کنند. قبل از رفتن به فروشگاه، ميزان روشنايي (با واحد لومن) مورد نياز خود را بدانيد و عادت استفاده از وات را کنار بگذاريد.

به رنگ لامپ توجه داشته باشيد

شما هميشه مي‌توانيد انتظار داشته باشيد که لامپ‌هاي رشته‌اي، رنگي گرم و زرد ايجاد کنند . اما لامپ‌هاي LED در طيف وسيعي از رنگ‌ها عرضه مي‌شوند. لامپ‌هاي LED قادر به نمايش طيف گسترده‌اي از رنگ‌ها از بنفش تا قرمز و طيفي از رنگ‌هاي سفيد و زرد هستند. با اين حال، براي استفاده از اين لامپ‌ها در خانه احتمالاً به دنبال چيزي شبيه به نوري که لامپ‌هاي رشته‌اي توليد مي‌کنند مي‌باشيد. رنگ‌هاي محبوب لامپ‌هاي LED، "سفيد گرم" و  "سفيد ملايم"  و  "سفيد روشن" هستند.سفيد گرم و سفيد ملايم رنگي زرد نزديک به رنگ لامپ‌هاي رشته‌اي توليد مي‌کنند، درحالي‌که لامپ‌هاي سفيد روشن، نوري سفيدتر نزديک به روشنايي روز و مشابه آنچه در فروشگاه‌هاي خرده‌فروشي مي‌بينيد توليد مي‌کنند. اگر بخواهيم کمي فني‌تر بررسي کنيم، رنگ نور (دماي رنگ) با واحد کلوين اندازه‌گيري مي‌شود. هرچه اين عدد کمتر باشد رنگ نور گرم‌تر (زردتر) خواهد بود. مثلاً لامپ رشته‌اي معمولي بين 2700 و 3500 کلوين است. اگر اين رنگ لامپي است که مي‌خواهيد تهيه کنيد هنگام خريد لامپ‌هاي LED به دنبال اين محدوده باشيد. 

انتظارات صرفه‌جویی درستی داشته باشید

02

لامپ‌هاي LED مانند خودروهاي هيبريدي هستند: هزينه کمتري براي کار کردن دارند اما گران‌قيمت هستند.هنگام جايگزين کردن لامپ‌هاي رشته‌اي با لامپ‌هاي LED به فکر صرفه‌جويي در هزينه نباشيد. در عوض به آن به عنوان يک سرمايه‌گذاري فکر کنيد. خوشبختانه رقابت افزايش پيداکرده و قيمت لامپ‌هاي LED کمتر شده است اما هنوز لازم است که هزينه بيشتري نسبت به خريد لامپ‌هاي رشته‌اي بپردازيد. لامپ‌هاي LEDدر نهايت به صرفه خواهند بود و در اين مدت از توليد گرماي کمتر توسط اين لامپ‌ها، عمر بيشتر، و ديگر فوايد منحصربه‌فرد اين لامپ‌ها لذت خواهيد برد. حرف نهايي اين است که در صورتي که لامپ‌هاي رشته‌اي زيادي را در يک خانه بزرگ تعويض نمي‌کنيد، کاهش قابل‌توجهي در صورتحساب برق خود نخواهيد ديد. 

معمای لامپ‌های LED با امکان تنظيم شدت نور

 03

لامپ‌هاي LED به دليل مدار بندي خود، هميشه با کليدهاي برق ديمر قديمي سازگار نيستند. در برخي از موارد، کليد برق بايد تعويض شود. در ديگر موارد، بايد براي تهيه لامپ LED سازگار با اين کليدها، هزينه‌ي بيشتري پرداخت کنيد.

بسياري از ديمرها که احتمالاً براي کار با لامپ‌هاي رشته‌اي طراحي‌شده بودند، با کاهش مقدار الکتريسيته فرستاده‌شده به لامپ کار مي‌کنند. هرچه الکتريسيته کمتري استفاده شود، نور لامپ کمتر خواهد بود. اما با دانشي که اخيراً در مورد زبان لامپ LED به دست آورده‌ايد، ميدانيد که رابطه‌ي مستقيمي بين روشنايي لامپ LED و انرژي مصرفي وجود ندارد. اگر مي‌خواهيد که لامپ LED شما قابليت کم شدن نور داشته باشد، بايد يکي از اين دو کار را انجام دهيد: آن دسته از لامپ‌هاي LED را پيدا کنيد که با ديمرهاي قديمي سازگار هستند، يا کليد برق ديمر فعلي را با يک ديمر جديد (متناسب با لامپ‌هاي LED ) تعويض کنيد. هنگام خريد لامپ‌هايLED ، دانستن اينکه چه نوع کليد برق ديمري داريد مي‌تواند براي شما مفيد باشد، اما اگر نمي‌دانيد (يا ترجيح مي‌دهيد خود را دچار زحمت نکنيد)، به راحتي به دنبال آن دسته از لامپ‌هاي LED باشيد که با ديمرهاي لامپ‌هاي رشته‌اي استاندارد سازگار هستند.

محل قرار دادن لامپ

آشنايي با محل درست قرار دادن لامپ LED ، باعث مي‌شود که لامپ زودتر از موعد خراب نشود. احتمالاً ميدانيد که لامپ‌هاي LED خيلي از لامپ‌هاي رشته‌اي خنک‌تر کار مي‌کنند، اما اين بدان معنا نيست که لامپ‌هايLED حرارت توليد نمي‌کنند. لامپ‌هاي LED قطعاً گرم مي‌شوند، اما حرارت توسط يک گرماگير در پايه لامپ جذب مي‌شود. از آنجا حرارت در هوا پخش مي‌شود و لامپ LED سرد مي‌ماند، و به اين روش طول عمر لامپ بيشتر مي‌شود. و مشکل در اينجا است که لامپ نياز دارند که حرارت را به شکلي از خود دور کنند. اگر لامپ LED در محفظه بسته قرار گيرد، حرارت لامپ جايي براي رفتن ندارد و اين مسئله باعث مي‌شود که گرما دوباره به لامپ برگردد و  باعث خراب شدن تدريجي لامپ شود. در نظر بگيريد که مي‌خواهيد لامپ‌هاي LED را کجا قرار دهيد. اگر  مي‌خواهيد فضاهاي بسته يا نيمه بسته را  روشن کنيد به دنبال آن دسته از لامپ‌هاي ال‌اي‌دي باشيد که نوردهي زيادي دارند و براي فضاهاي بسته مناسب هستند. 

درباره ما

  شرکت البرز نوآوران تجارت با نام تجاری البوبه عنوان یک شرکت هلدینگ تجاری با در اختیار داشتن تیم مدیریتی و کارشناسی متخصص در تلاش است تا در راستای کاهش مصرف انرژی  سهمی هرچند اندک داشته باشد ...

 

آدرس ما

 

آدرس دفتر مرکزی :

تهران، بزرگراه اشرفی اصفهانی، پایین تر از پل همت 

نبش خیابان خان بابایی شرقی، پلاک 2، طبقه پنجم ، واحد 20
تلفن: 46043976  
نمابر: 46043972

 

البرز نوآوران تجارت

albo22